Türk Yazarların Yeni Oyunları BILT Sahnesinde Okunuyor 

Her sezon Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde kurulan profesyonel topluluk BILT (Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu) 2020/2021 Tiyatro Metin Seçmeleri sahne okumalarına yeniden başlıyor. Çağdaş Türk tiyatro yazarlarının yeni oyunlarını geliştirmeyi ve sahnelemeyi hedefleyen topluluğun seçtiği 10 özgün metin ilk defa sahnede okunuyor. 9 Kasım saat 19.00’da Bilkent Üniversitesi MSSF Konser Salonu’nda Ali Selçuk’un Şirket adlı oyunun okuması gerçekleşecek. 

BILT’in geliştirip sahnelediği ilk oyun BILT üyesi Barkın Kenan’ın yazdığı 77. Şube oldu. Topluluk geçen kasım ayında Türkiye’nin tüm oyun yazarlarına yayınlanmamış oyunlarını gönderme çağrısında bulundu. Gönderilen 55 metin arasından 10 oyun sahne okumasına layık görüldü. BILT ekibi, seçtiği bir oyunu süreç içinde yazarı ile birlikte okumalar, provalar ve özel gösterimlerle sahneye hazır hale getirmeyi hedefliyor. 

BILT ana kadrosunu Bilkent Üniversitesi Çocuklar İçin Tiyatro Programı’nda eğitmenlik görevi de yapan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunları oluşturuyor. BILT Genel Sanat Yönetmenliği’ni Bilkent Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale üstleniyor. Hale, “BILT için okumaya layık gördüğümüz eserler çağı yakalayan ve evrensel temalardan beslenen yeni metinler. BILT olarak Türkiye’nin oyun yazarlarının sesini duyurmayı hedefliyoruz ” diye konuştu. 

9 Kasım’da başlayacak olan sahne okuma etkinlikleri, Kasım ve Aralık ayı boyunca her pazartesi saat 19.00’da Bilkent MSSF Konser Salonu’nda gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgiler ve okunacak oyun listesi theatre.bilkent.edu.tr ve Bilkent_bilt instagram sayfasında.

 

Close Menu