BİLKENT’TE ÇIKMAZ SOKAK ÇOCUKLARI 

Bilkent Tiyatrosu’nun beğenilen oyunu Çıkmaz Sokak Çocukları Şubat ayında sahnelenmeye devam ediyor.

(20 Ocak 2014, Ankara) – 2013 ‘ün Aralık ayında prömiyerini yapan, ABD’li oyun yazarı Lyle Kessler’ın tüm dünyada yankı uyandıran oyunu Çıkmaz Sokak Çocukları, Bilkent Tiyatrosu’nda Şubat 2014’ te yeniden izleyiciyle buluşuyor. ABD’li tiyatro yönetmeni ve eğitmen Jason Hale’in yönettiği oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda 6,13 Şubat tarihlerinde izlenebilecek. 1980’ler Amerikası’nda geçen oyun, yoksulluk ve şiddetin hüküm sürdüğü  Philedelphia’nın varoşlarında tek başlarına yaşam mücadelesi veren iki kardeşin hayatlarına esrarengiz bir yabancının girmesinin ardından gelişen dramatik olayları konu ediniyor.  

Ayrıksı karakterlerin sıradışı ilişkisi

Anne ve babalarını çocuk yaşta kaybetmiş olan iki erkek kardeşten Treat (Melih Efeçınar), dış dünyadan soyutlanmış bir hayat süren küçük kardeşi Phillip (Koray Alper)’le yaşamakta ve  evi hırsızlık yaparak geçindirmektedir. Treat’in Philadelphia’nın köhne bir barında tanıştığı Harold’ı (Aytek Şayan) evlerine getirmesi ve ani bir kararla rehin almasıyla olaylar gelişir. Kendisi de öksüz büyümüş olan Harold’un evdeki varlığı iki kardeşin hayatında bir dönüm noktası oluşturacaktır. Şiddet, yalnızlık, aile ve dayanışma kavramlarını irdeleyen oyun izleyicilere eşine az rastlanır bir seyir zevki vadediyor.

Tiyatro gündeminden düşmeyen oyun

       İlk defa 1983’te Los Angeles’ta sahnelenen Çıkmaz Sokak Çocukları/The Orphans, ABD’li oyun yazarı Lyle Kessler’in ilk ve en çok sahnelenen oyunu olma özelliğini taşıyor. Türkçe’ye Ali Neyzi tarafından Çıkmaz Sokak Çocukları olarak kazandırılan oyun, Meksika’dan Japonya’ya dünyanın pek çok ülkesinde sahneye konmaya devam ediyor. Toplumda yalnız bırakılan bireylerin, hayata tutunurken karşılaştıkları sorunları yoğun bir duygusal atmosfer ve teatral bir gerilimle sunan Çıkmaz Sokak Çocukları seyirciyi en çok etkileyen oyunlardan biri olarak anılıyor.
Ödüllü yönetmen Jason Hale sahneliyor
        Oyunun yönetmenliğini Ankara seyircisinin, özellikle  Sırça Kümes oyunuyla yakından tanıdığı Jason Hale üstleniyor. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak  görev yapan Hale oyunla ilgili görüşlerini, ”Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ nde bu yıl mezuniyet projesi olarak Amerikan Tiyatrosunun bu önemli yapıtını seçmemiz benim için oldukça anlamlı. Oyun, Amerika’da geçmesine karşın, şiddet ve saflık, bilgelik ve erdemsizlik gibi evrensel temaları ustalıkla bir araya getirmesi sayesinde sadece Amerika’da değil dünya tiyatrosunda kendisine çok önemli bir yer edindi. Her izleyicinin kendisinden bir şeyler bulabileceği bu oyunda, öğrencilerimin performanslarının oyunun tüm dünyada uyandırdığı etkiye denk bir etki uyandıracağına inanıyorum.’’ sözleriyle ifade ediyor.
           Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Koray Alper, Melih Efeçınar ve Aytek Şayan’ın rol aldığı oyunun yönetmen yardımcılığını Meltem Keskin Bayur, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, dekor tasarımını Duygu Gökalp, reji asistanlığını ise Gülçin Kültür üstlendi. Çıkmaz Sokak Çocukları, 6 Şubat Perşembe ve 13 Şubat Perşembe saat 20:00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda izlenebilir. Oyunun biletleri Mybilet’ten 10 TL’ye temin edilebiliyor.   https://www.facebook.com/groups/749349455079373/.

 

 

Close Menu