Oyunculuk Öğretim Programı

Aday Ön Kayıt Tarihleri

Ön kayıt başvuruları 9 – 18 Haziran 2021 tarihleri arasında saat 8:30 itibariyle https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılacaktır.

Ön Kayıtta Yapılacak İşlemler
350 TL kayıt ücretinin ödenmesi (Ödeme yalnız kredi kartı ile https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılabilmektedir.)
Ödeme sonucunda oluşan kod ile https://stars.bilkent.edu.tr/yetenek_onkayit/giris/THEA adresinden Yetenek Sınavı Giriş Belgesinin oluşturulması.
* Başvuru Ücreti Hiçbir Nedenle İade Edilmez.
* Yanlarında Geçerli Bir Kimlik ile Bilkent Üniversitesi Yetenek Sınavı Giriş Belgesi Olmayan Adaylar Kesinlikle Sınava Alınmayacaktır.

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı kabul sınavları, Oyunculuk Ana Sanat Dalına başvuran adaylarla üç aşamada gerçekleştirilecektir.  Sınavlar, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 1. Kat Tiyatro Sahnesi, 2. Kat Sahnesi ve 1. Kat Hareket Salonunda (oda no: 106)  yapılacaktır. Öğrencilerin sınav saatinden en az 30 dakika önce sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Adayların her bir aşama için sınava giriş günleri, başvuru numaralarına göre belirlenecek ve adaylara sınav öncesi ilan edilecektir. Yetenek ve Kabul sınavında başarılı olup kayıt yaptırmak isteyen aday öğrencilere verilecek burs oranları, sınavı takiben sınav başarıları temel alınarak belirlenecek ve kendilerine bildirilecektir.

Oyunculuk Sanat Dalı Sınav Tarihleri
Ana Sanat Dalı    Sınav Tarihi                                    Saat       Sınav               Yer
Oyunculuk       26-27-28-29-30 Temmuz, 2020    9:30       Oyunculuk     1.Kat Tiyatro Salonu

Oyunculuk Sanat Dalı Sınav Aşamaları
1.AŞAMA: Adaylar, bir komedi ve bir dram/tragedya olmak üzere iki tirad hazırlayacaktır. Adaydan ayrıca bir şiir okuması ve şarkı söylemesi istenebilir. Adaya karakterin analizi  seçtiği eser, yazarı, yazarın yaşadığı dönem ve diğer eserleri ile ilgili sorular sorulabilir. Doğaçlama ve temrinler yaptırılabilir.

2.AŞAMA: Müzik kulağı, beden koordinasyonu ve ritm duygusuna sahip olup olmadığı kontrol edilir. Adaydan bir şiir okuması ve şarkı söylemesi istenebilir. Adaylara genel kültür ve mesleki formasyon düzeylerini saptamaya yönelik sorular sorulur. Adaylar ayrıca sınavda kendilerine jüri tarafından sınav günü verilecek bir kısa parçayı oynarlar.

3.AŞAMA: Jüri uygun gördüğü adayları 3. Aşama sınavına çağırır. Bu sınavda, diğer aşamalarda adaylardan istenilen konulardan gerekli görülenleri üzerinde tekrar durulur.

Kesin kayıt İçin Gereken TYT Puanları
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin bölümlerine, 2021 – 2022 Akademik yılında öğrenim görmek üzere başvuran ve başarılı bulunan adayların üniversiteye kesin kayıt yaptırabilmeleri için 2021 yılı Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmiş ve 150 ve üzeri puan almış olması gerekmektedir.
2021 YKS Kılavuzunun 2.2 maddesinde belirtildiği gibi 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanını 2021-YKS yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir. Bu adayların 2021-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da, Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için 2021-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur.

Resmi Sınav Sonuçlarının İlanı: 5 Ağustos 2021 (YKS sınav sonuçları ertesi)

ERİŞİM
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
Tiyatro Bölümü
06800 Bilkent, Ankara
E-posta : e.kaya@bilkent.edu.tr
Tel : (312) 290 1620
Faks : (312) 266 4539
Detaylı bilgi için yukarıda belirtilen telefonlardan Tiyatro Bölüm Başkanlığına ulaşabilirsiniz.

Close Menu